Anunci emergent

Vols que t'informem regularment de la nostra programació?

* obligatori
Legal
×

L’Esbart Joaquim Ruyra comença un nou curs amb l'objectiu de recuperar els "Balls de Bastons de Blanes"

29/09/2019

Amb la primera setmana d’octubre comença una nova temporada l’Escola de l’Esbart Joaquim Ruyra. Un any més, l’entitat de Blanes ofereix per a totes les famílies que ho vulguin, tot un repertori d’activitats pensades a partir de la tradició, de les danses d’arrel i, sobretot, amb la intenció d’oferir formació i coneixements sobre la tradició d’arreu dels Països Catalans.

En aquesta nova temporada la intenció és oferir tot un ventall d’activitats que no es limitin, només, a l’exhibició de les danses dalt dels escenaris. És així que s’ha preparat tot un calendari, des d’aquest octubre i fins al mes de juny, amb accions de tot tipus: des de les celebracions del calendari festiu (els cicles de l’any vistos des de la cultura d’arrel), fins a intercanvis amb altres grups que treballen busquen el mateix objectiu. A més, aquesta escola ofereix activitats periòdiques amb totes les famílies participants i pretén oferir un espai d’esbarjo, dinàmic i que ajudi als joves a desenvolupar-se dintre el grup i com a persones.

Tot plegat pensat en dues vessants: la formativa, que pretén donar eines al voltant de la interpretació musical, de la dansa, la coreografia, la utilització d’elements de caràcter tradicional en la dansa o bé la rítmica, a més de donar a conèixer l’ampli llegat de la nostra tradició; i la social, on es busca ajudar als joves dansaires a conèixer quins són els referents culturals de la nostra societat, la interacció amb els altres grups de l’escola, les famílies i l’ampli teixit associatiu del què gaudeix la nostra entitat.

Per aquest curs, a més, la nostra entitat, a través de l’Escola, vol posar especial interès en la recuperació dels Balls de Bastons de Blanes. Aquestes danses, que s’emmarcarien dintre els balls de bastons tradicionals, van ser molt típiques a la nostra vila, on hi van ser presents fins a mitjans dels anys 60 del segle passat. Amb aquesta intenció, ara fa dos anys l’esbart ja es va posar en contacte amb balladors que havien executat la dansa en la seva darrera etapa. Amb ells es va fer una sessió de reconstrucció d’una de les danses que formava el ball blanenc. Ara volem reemprendre la feina de reconstrucció, documentació i, si ho aconseguim, adaptació i, de nou, donar-los-hi una nova vida a través del grup més gran de l’escola, amb l’objectiu de tornar-ho a on hauria de ser, en el seguici festiu de la Festa Major de Santa Anna.

L’Escola ofereix, durant el primer trimestre, i de manera gratuïta, la possibilitat de participar-hi i conèixer quins són els serveis i l’imaginari que se’n deriva. Per començar, en aquest primer trimestre, s’han preparat diverses activitats que pretenen obrir l’entitat al municipi i donar-la a conèixer a tots aquells qui, fins ara, no hi han participat. És així que, una de les primeres activitats, serà un assaig obert i participatiu, unes colònies i les celebracions de festes, com la rebuda del tió de Blanes o bé les populars castanyades de Tot Sants.

Per a tothom qui vulgui més informació, l’entitat posa a disposició el correu electrònic: escola@esbartjoaquimruyra.cat així com el telèfon d’atenció 646 06 07 52 (Cristina). A més, obre una primera reunió informativa per a tots els pares, mares i tutors el dia 27 de setembre a les 20.00 h al local de l’entitat (als antics pavellons d’esports, a la plaça dels Països Catalans, cantonada amb Josep Tarradellas).

Els horaris previstos per aquest curs són:
Patum (nens i nenes nascuts entre el 2013 i el 2016): dimarts de 17.30h a 18.30h
Infantil (nens i nenes nascuts entre el 2010 i el 2012): dimecres de 18.30h a 19.30h
Juvenil (nens i nenes nascuts entre el 2004 i el 2009, amb la intenció de disgregar el grup): divendres de 20h a 21.30h

Notícies

Obertes les inscripcions al Calabutí, el concurs de grups de música de La Cellera de Ter

15/10/2019

Ja s'ha engegat la 2a edició del Calabutí, el concurs de grups de música de La Cellera de Ter que, en la seva primera edició, va ser una idea...

Seminaris en l'àmbit cultural- creatiu 2019

10/10/2019

ARTICULACIÓ D'UN ECOSISTEMA CULTURAL-CREATIU A LA SELVA és un projecte que va dirigit a definir i estructurar un ecosistema cultural-creatiu a la...

Obert el període d'inscripcions per formar part del Dossier de professionals de les arts escèniques i la música de la Selva 2020

10/10/2019

En el marc de la iniciativa SelvaCultura, el Consell Comarcal de la Selva fa una crida a les companyies d’arts escèniques i música de la comarca...

Tot a punt per la Fira Guilleries de Sant Hilari Sacalm

08/10/2019

Els propers dies 12 i 13 d’octubre es celebra una nova edició de Fira Guilleries. Un esdeveniment que any rere any ha anat creixent, tant en...

Del 10 al 13 d'octubre, Anglès celebra la Festa del Remei

07/10/2019

La Festa del Remei d'Anglès, la festa petita, es celebra el 2n cap de setmana d'octubre amb activitats culturals per a tots el públics. De la...

Jornada sobre el Programa.cat i el catàleg Escènics

04/10/2019

Unes jornades dirigides als responsables culturals dels Ajuntaments, artistes i professionals de la gestió cultural amb l’objectiu de conèixer...

Trobada d'agents culturals-creatius i ajuntaments participants

04/10/2019

Convocatoria a tots els agents participants del programa d'assessorament cultural; empreses, entitats i professionals. La finalitat de la trobada...

Planificació estratègica de projectes i organitzacions culturals 

04/10/2019

L'objectiu  de la sessió és aportar conceptes i metodologies que ajudin a millorar i actualitzar l’orientació estratègica, el posicionament i...

La gestió de projectes i organitzacions culturals

04/10/2019

L'objectiu de la sessió és promoure millores funcionals en la gestió estructural i dels projectes de l’agent cultural. La sessió serà a...

Durant el mes d'octubre, Sils celebra la V Mostra de Teatre Amateur

03/10/2019

Durant el mes d’octubre Sils celebra la mostra de teatre amateur Lluís Lladó Casellas amb companyies de diferents poblacions. Les funcions seran...

La 3a edició del Fort Festival de Tossa de Mar es celebra aquest cap de setmana

03/10/2019

El FORT Festival es celebra a l’antic recinte emmurallat medieval de la preciosa localitat costanera de Tossa de Mar. El fort s’alça en un turó...

Diumenge 6 d’octubre, Sona Amer presenta a Bob Margolin acompanyat de la Tota Blues Band en un concert únic a les comarques gironines

02/10/2019

Bob Margolin és un dels pocs que manté viu l'esperit de l'autèntic Chicago Blues a l'actualitat. Integrant de la Muddy Waters Blues Band des de...

El Teatre de la Costa Brava Sud de Blanes i Lloret inclou 50 propostes en la vuitena programació conjunta

23/09/2019

El proper 24 de setembre el Teatre de la Costa Brava Sud aixecarà el teló de nou en la vuitena temporada consecutiva d’aquest projecte en...

Del 22 al 29 de setembre no et perdis la Festa Major de Sils!

22/09/2019

Sils està de Festa Major! Gaudiu d'una setmana plena d'activitats culturals per a tots els públics. Consulteu la programació completa aquí. A...

Aquest lloc web utilitza "cookies" pròpies i de tercers per oferir-te un millor servei. En navegar-hi n'acceptes l'ús. Més informació
ACCEPTAR