Anunci emergent

Vols que t'informem regularment de la nostra programació?

* obligatori
Legal
×

L’Esbart Joaquim Ruyra comença un nou curs amb l'objectiu de recuperar els "Balls de Bastons de Blanes"

29/09/2019

Amb la primera setmana d’octubre comença una nova temporada l’Escola de l’Esbart Joaquim Ruyra. Un any més, l’entitat de Blanes ofereix per a totes les famílies que ho vulguin, tot un repertori d’activitats pensades a partir de la tradició, de les danses d’arrel i, sobretot, amb la intenció d’oferir formació i coneixements sobre la tradició d’arreu dels Països Catalans.

En aquesta nova temporada la intenció és oferir tot un ventall d’activitats que no es limitin, només, a l’exhibició de les danses dalt dels escenaris. És així que s’ha preparat tot un calendari, des d’aquest octubre i fins al mes de juny, amb accions de tot tipus: des de les celebracions del calendari festiu (els cicles de l’any vistos des de la cultura d’arrel), fins a intercanvis amb altres grups que treballen busquen el mateix objectiu. A més, aquesta escola ofereix activitats periòdiques amb totes les famílies participants i pretén oferir un espai d’esbarjo, dinàmic i que ajudi als joves a desenvolupar-se dintre el grup i com a persones.

Tot plegat pensat en dues vessants: la formativa, que pretén donar eines al voltant de la interpretació musical, de la dansa, la coreografia, la utilització d’elements de caràcter tradicional en la dansa o bé la rítmica, a més de donar a conèixer l’ampli llegat de la nostra tradició; i la social, on es busca ajudar als joves dansaires a conèixer quins són els referents culturals de la nostra societat, la interacció amb els altres grups de l’escola, les famílies i l’ampli teixit associatiu del què gaudeix la nostra entitat.

Per aquest curs, a més, la nostra entitat, a través de l’Escola, vol posar especial interès en la recuperació dels Balls de Bastons de Blanes. Aquestes danses, que s’emmarcarien dintre els balls de bastons tradicionals, van ser molt típiques a la nostra vila, on hi van ser presents fins a mitjans dels anys 60 del segle passat. Amb aquesta intenció, ara fa dos anys l’esbart ja es va posar en contacte amb balladors que havien executat la dansa en la seva darrera etapa. Amb ells es va fer una sessió de reconstrucció d’una de les danses que formava el ball blanenc. Ara volem reemprendre la feina de reconstrucció, documentació i, si ho aconseguim, adaptació i, de nou, donar-los-hi una nova vida a través del grup més gran de l’escola, amb l’objectiu de tornar-ho a on hauria de ser, en el seguici festiu de la Festa Major de Santa Anna.

L’Escola ofereix, durant el primer trimestre, i de manera gratuïta, la possibilitat de participar-hi i conèixer quins són els serveis i l’imaginari que se’n deriva. Per començar, en aquest primer trimestre, s’han preparat diverses activitats que pretenen obrir l’entitat al municipi i donar-la a conèixer a tots aquells qui, fins ara, no hi han participat. És així que, una de les primeres activitats, serà un assaig obert i participatiu, unes colònies i les celebracions de festes, com la rebuda del tió de Blanes o bé les populars castanyades de Tot Sants.

Per a tothom qui vulgui més informació, l’entitat posa a disposició el correu electrònic: escola@esbartjoaquimruyra.cat així com el telèfon d’atenció 646 06 07 52 (Cristina). A més, obre una primera reunió informativa per a tots els pares, mares i tutors el dia 27 de setembre a les 20.00 h al local de l’entitat (als antics pavellons d’esports, a la plaça dels Països Catalans, cantonada amb Josep Tarradellas).

Els horaris previstos per aquest curs són:
Patum (nens i nenes nascuts entre el 2013 i el 2016): dimarts de 17.30h a 18.30h
Infantil (nens i nenes nascuts entre el 2010 i el 2012): dimecres de 18.30h a 19.30h
Juvenil (nens i nenes nascuts entre el 2004 i el 2009, amb la intenció de disgregar el grup): divendres de 20h a 21.30h

Notícies

El proper 13 de desembre tindrà lloc l'últim seminari en l'àmbit cultural-creatiu al Consell Comarcal de la Selva

02/12/2019

El proper 13 de desembre tindrà lloc l'últim seminari en l'àmbit cultural-creatiu on s'informarà del programes d'ajudes per a contractació...

Últims dies per presentar propostes a l'edició 2020 d'Art en Ruta

01/12/2019

Art en Ruta és un cicle d’exposicions itinerants de promoció de les arts visuals per posar en relació i establir un circuit entre els artistes...

La Cellera de Ter acull l'exposició Levi Orta. Copista d'artistes-polítics dins el marc de les primeres Jornades de lluites socials contemporànies

22/11/2019

L'obra de Levi Orta, guanyadora del premi Art en ruta 2019 es podrà visitar durant les “Jornades de lluites socials contemporànies” del 29 de...

Caldes de Malavella celebra una nova edició d'"El gust de la paraula"

18/11/2019

Nova edició del festival ‘El Gust de la Paraula’, una combinació de gastronomia i literatura que omple la vila d’activitats per a tots els...

El cap de setmana del 15 i 16 de novembre arriba a Breda la 5a edició d'El Dia del Circ

13/11/2019

Consulta la programació completa del Dia del Circ 2019 aquí: PROGRAMA DIA DEL CIRC 2019 El cap de setmana del 15 i 16 de novembre arriba a...

El proper 26 de novembre tindrà lloc l'acte de cloenda del projecte adreçat a l'artesania artística Coop'Art 2019

13/11/2019

El proper dimarts 26 de novembre a les 18:30h a la Sala Fontbernat d'Anglès, tindrà lloc la presentació de resultats de les actuacions adreçades...

El Consell Comarcal de la Selva porta als instituts d'Anglès i de Sils el projecte "Artistes a l'aula"

12/11/2019

Debatre sobre temes d’actualitat a partir de l'emoció, l'empatia i la sorpresa. Gaudir d'un espectacle professional i despertar la sensibilitat...

Nou mural al camí de la Font del Pic a la Font Vella de Sant Hilari Sacalm

12/11/2019

Els artistes d'Excèntrica Aula-Taller d'Art han realitzat un mural de 200 metres quadrats al pont del camí de la Font del Pic a la Font...

El proper 17 de novembre tindrà lloc la 2a Fira de Luthiers de La Cellera de Ter.

10/11/2019

Ja està aquí la segona edició de la Fira de Luthiers de la Cellera de Ter. El diumenge 17 de novembre de 2019, La Cellera de Ter es tornarà a...

El Festival de Jazz de Vidreres obre un període de presentació de propostes d’agrupacions jazzístiques formades exclusivament per dones.

07/11/2019

L’Ajuntament de Vidreres, amb la seva regidoria de cultura, organitza la setena edició del FESTIVAL DE JAZZ A LA FRESCA de la vila de...

La 38a Festa de la Ratafia de Santa Coloma de Farners es celebrarà del 7 al 10 de novembre

30/10/2019

La cuinera Carme Ruscalleda serà nomenada Confraressa d’Honor de la 38a Festa de la Ratafia de Santa Coloma de Farners. Aquesta distinció li...

El Consell Comarcal de la Selva publica les bases que han de regir el concurs per seleccionar un projecte expositiu pel programa

25/10/2019

Art en Ruta és un cicle d’exposicions itinerants de promoció de les arts visuals per posar en relació i establir un circuit entre els artistes i...

Obertes les inscripcions al Calabutí, el concurs de grups de música de La Cellera de Ter

15/10/2019

Ja s'ha engegat la 2a edició del Calabutí, el concurs de grups de música de La Cellera de Ter que, en la seva primera edició, va ser una idea...

Seminaris en l'àmbit cultural- creatiu 2019

10/10/2019

ARTICULACIÓ D'UN ECOSISTEMA CULTURAL-CREATIU A LA SELVA és un projecte que va dirigit a definir i estructurar un ecosistema cultural-creatiu a la...

Obert el període d'inscripcions per formar part del Dossier de professionals de les arts escèniques i la música de la Selva 2020

10/10/2019

En el marc de la iniciativa SelvaCultura, el Consell Comarcal de la Selva fa una crida a les companyies d’arts escèniques i música de la comarca...

Aquest lloc web utilitza "cookies" pròpies i de tercers per oferir-te un millor servei. En navegar-hi n'acceptes l'ús. Més informació
ACCEPTAR