L’Esbart Joaquim Ruyra comença un nou curs amb l'objectiu de recuperar els "Balls de Bastons de Blanes"

29/09/2019

Amb la primera setmana d’octubre comença una nova temporada l’Escola de l’Esbart Joaquim Ruyra. Un any més, l’entitat de Blanes ofereix per a totes les famílies que ho vulguin, tot un repertori d’activitats pensades a partir de la tradició, de les danses d’arrel i, sobretot, amb la intenció d’oferir formació i coneixements sobre la tradició d’arreu dels Països Catalans.

En aquesta nova temporada la intenció és oferir tot un ventall d’activitats que no es limitin, només, a l’exhibició de les danses dalt dels escenaris. És així que s’ha preparat tot un calendari, des d’aquest octubre i fins al mes de juny, amb accions de tot tipus: des de les celebracions del calendari festiu (els cicles de l’any vistos des de la cultura d’arrel), fins a intercanvis amb altres grups que treballen busquen el mateix objectiu. A més, aquesta escola ofereix activitats periòdiques amb totes les famílies participants i pretén oferir un espai d’esbarjo, dinàmic i que ajudi als joves a desenvolupar-se dintre el grup i com a persones.

Tot plegat pensat en dues vessants: la formativa, que pretén donar eines al voltant de la interpretació musical, de la dansa, la coreografia, la utilització d’elements de caràcter tradicional en la dansa o bé la rítmica, a més de donar a conèixer l’ampli llegat de la nostra tradició; i la social, on es busca ajudar als joves dansaires a conèixer quins són els referents culturals de la nostra societat, la interacció amb els altres grups de l’escola, les famílies i l’ampli teixit associatiu del què gaudeix la nostra entitat.

Per aquest curs, a més, la nostra entitat, a través de l’Escola, vol posar especial interès en la recuperació dels Balls de Bastons de Blanes. Aquestes danses, que s’emmarcarien dintre els balls de bastons tradicionals, van ser molt típiques a la nostra vila, on hi van ser presents fins a mitjans dels anys 60 del segle passat. Amb aquesta intenció, ara fa dos anys l’esbart ja es va posar en contacte amb balladors que havien executat la dansa en la seva darrera etapa. Amb ells es va fer una sessió de reconstrucció d’una de les danses que formava el ball blanenc. Ara volem reemprendre la feina de reconstrucció, documentació i, si ho aconseguim, adaptació i, de nou, donar-los-hi una nova vida a través del grup més gran de l’escola, amb l’objectiu de tornar-ho a on hauria de ser, en el seguici festiu de la Festa Major de Santa Anna.

L’Escola ofereix, durant el primer trimestre, i de manera gratuïta, la possibilitat de participar-hi i conèixer quins són els serveis i l’imaginari que se’n deriva. Per començar, en aquest primer trimestre, s’han preparat diverses activitats que pretenen obrir l’entitat al municipi i donar-la a conèixer a tots aquells qui, fins ara, no hi han participat. És així que, una de les primeres activitats, serà un assaig obert i participatiu, unes colònies i les celebracions de festes, com la rebuda del tió de Blanes o bé les populars castanyades de Tot Sants.

Per a tothom qui vulgui més informació, l’entitat posa a disposició el correu electrònic: escola@esbartjoaquimruyra.cat així com el telèfon d’atenció 646 06 07 52 (Cristina). A més, obre una primera reunió informativa per a tots els pares, mares i tutors el dia 27 de setembre a les 20.00 h al local de l’entitat (als antics pavellons d’esports, a la plaça dels Països Catalans, cantonada amb Josep Tarradellas).

Els horaris previstos per aquest curs són:
Patum (nens i nenes nascuts entre el 2013 i el 2016): dimarts de 17.30h a 18.30h
Infantil (nens i nenes nascuts entre el 2010 i el 2012): dimecres de 18.30h a 19.30h
Juvenil (nens i nenes nascuts entre el 2004 i el 2009, amb la intenció de disgregar el grup): divendres de 20h a 21.30h

Notícies

Perpinyà acollirà l'exposició d'Arnau Blanch

17/06/2020

La obra d’Arnau Blanch, guanyadora del premi Art en ruta 2020 es podrà visitar a Perpinyà del 17 al 27 de juliol. Everybody needs good...

Exposicions a Blanes dels mesos de juny i agost

17/06/2020

Aquest estiu es duran a terme diverses exposicions a Casa Saladrigas i Sala García-Tornel de Blanes que no et pots perdre! A Casa Saladrigas...

‘Esquitxos de cultura’, la programació cultural d'aquest estiu a Sta. Coloma de Farners

16/06/2020

A poc a poc encarem el camí cap a la 'nova normalitat', i la riquesa cultural que gaudeix la nostra ciutat s'anirà reactivant progressivament. En...

Els Museus de la Selva tornen a l’activitat!

15/06/2020

Després d’uns mesos de treball virtual i incerteses sobre activitats, protocols de seguretat i horaris d’obertura, els museus de la Selva tornen...

Amer aixeca el teló amb Tennessee Williams

15/06/2020

Aquest dissabte Amer torna a obrir les portes del Teatre El Casal al públic amb un monòleg i posterior col·loqui amb l’actor gironí Martí...

Alley Fest, neix un festival de rock en streaming al territori

09/06/2020

El primer festival de rock en streaming de les comarques gironines que es pot gaudir entre els mesos de juny i juliol. Elisma, The seventies,...

Neix a Breda la revista "Esclatafang" amb la idea de ser un altaveu d'artistes del territori

21/05/2020

La revista "Esclatafang" és una iniciativa de Cécile Ribas i Jordi Calvet, dos artístes multidisciplinars de Breda. El projecte neix amb la...

Reunió virtual de regidors/es i tècnics/es de cultura de la Selva

19/05/2020

El Consell Comarcal de la Selva ha organitzat una reunió virtual de regidors/es i tècnics/es de cultura de la comarca amb la finalitat de compartir...

L'Actitud Fest finalment súspen la desena edició del festival

19/05/2020

Comunicat Associació Soroll de Vidreres: Us vam informar fa uns dies que esperaríem al dia 1 de juny per decidir el futur del festival...

#ConeixElsArtistesDeLaSelva

19/05/2020

La greu afectació que viu l'àmbit cultural davant la situació provocada per el COVID-19 ha incitat que el sector reaccioni àgilment i de...

La Cellera de Ter celebra la festa del Roser amb una programació d'activitats per gaudir des de casa

23/04/2020

Tot i que la situació actual no deixa celebrar la Festa del Roser, des de l'associació Calabutí, juntament amb l’Ajuntament i amb la...

SACSEJA'T! Un nou projecte de dansa online

22/04/2020

Neix a la comarca de la selva un nou projecte de sessions de dansa, moviment i improvisació en línia, que s’esta portant a terme durant tot...

El festival ACTITUD de Vidreres presenta la programació de la seva 11ena edició

15/04/2020

El festival Actitud de Vidreres presenta el cartell de la seva 11a edició malgrat la incertesa que envolta la celebració dels festivals d'aquest...

El festival BUG d'Anglès té nova data

07/04/2020

La II Mostra de Música Digital se celebrarà finalment el pròxim 14 de novembre de 2020 a l'antiga fàbrica Burés d'Anglès. Comptarà amb les...

Propostes culturals des de casa per millorar el confinament

24/03/2020

Davant la situació que estem vivint a causa del COVID_19, l’àmbit de la cultura ha sabut estar a l’alçada i ha treballat a contrarellotge i...

Aquest lloc web utilitza "cookies" pròpies i de tercers per oferir-te un millor servei. En navegar-hi n'acceptes l'ús. Més informació
ACCEPTAR